Ajatuksen virtaa yksinyrittäjän brändin rakentamisesta
Ensimmäinen työtehtäväni loman jälkeen on Yksinyrittäjäakatemia Lappi -ryhmän brändipäivän kouluttaminen. Olin toki työstänyt materiaaleja valmiiksi jo ennen lomia ja viimeiset materiaalien viilaukset olivat enää työlistalla. Hyvin levänneenä, loman jälkeen, päivän teema synnytti paljonajatuksissa ja tunteita.
Brändi on laaja kokonaisuus ja mietin mitkä elementit ovat niitä, joihin yksinyrittäjän oikeasti kannattaa panostaa. Suoritin viime vuonna Brändityön erikoisammattitutkinnon ja päätin palata materiaaleihin, joita tutkinnossa käsiteltiin. Totuus kuitenkin on, että yksinyrittäjän aika ei riitä kaikkeen tekemiseen ja brändin rakentamiseen on tärkeää valita itselle sopivat elementit.
Suomalaisten yrittäjän brändi vs. yrityksen brändi
Huomasin uppoutuvani aiheeseen ja tutkivani Suomalaisten yrittäjien brändejä. Mitkä ovat niitä elementtejä, jotka saavat brändin viraaliksi, eli leviämään todella nopeasti verkossa. Kaikissa tutkimissani persoonissa korostui aitous ja avoimuus. Henkilöt jakoivat aitoja asioita elämästään kuvien ja videoiden muodossa. Antoivat ihmisille kontaktipintaa omaan elämäänsä.
Jäin myös miettimään yrityksen ja yrittäjän välistä suhdetta brändäyksessä. Yritykselle tietenkin rakennetaan brändiä, mutta silloinkin tarvitaan kasvot, tai tarina. Suuret vahvat vanhat brändit eivät ehkä tarvitse kasvoja, mutta niidenkin takana on tarina, eli tunne. Onko brändissä loppujen lopuksi kyse väreistä ja fonteista vai tunteesta ja tunnelmasta. Tähän saan varmasti huomenna mielipiteitä koulutuspäivässä.
Mitä siis nostaisin yksinyrittäjän TOP 5 tehtäväksi brändin rakennuksessa.
- Aitous, anna jotain itsestäsi. Anna ihmisten tutustua persoonaasi.
- Rakenna rajapintaa. Kohtaa, jossa voi samaistua sinuun henkilönä.
- Pala tarinaa. Kerro miksi olet siinä nyt, mistä lähdit ja minne olet matkalla.
- Tunnista yleisösi. Puhu kieltä, jota asiakkaasi ymmärtävät.
- Brändikäsikirja. Värit, fontit, äänensävy. Mieti miltä näytät ja kuulostat, älä ota tätä liian vakavasti. Lopulta ihminen tarinan ja brändin takana on se, joka resonoi.
Henkilöbrändi vai yritysbrändi?
Jäin pohtimaan myös omaa näkyvyyttäni ja brändiä tai sen rakentamista. Lukisin itseni passiiviseksi sisällöntuottajaksi ja herättelin ajatusta siitä, mikä inspiroisi lisäämään omaa näkyvyyttäni.
Yrityksen näkyvyyden lisääminen tuntuu melko helpolta, selkeän suunnitelman avulla aiheita on helpompi työstää ideoiksi ja sitä kautta näkyvyydeksi. Henkilönä näkyvyyden lisääminen tuntuu astetta haastavammalta. Heittäytyminen ja spontaani sisällön tuotanto, voisi olla ratkaisu oman henkilöbrändini henkiin herättämiseksi.
Työpajoja ja koulutuksia
Haluatko tehdä jotain toisin? Tervetuloa Tunturi-Lappiin oppimaan luonnossa, järjestämme koulutuksia ja työpajoja luonnossa ja luonnon äärellä. Tutustu vaihtoehtoihin täältä!
Näissä mietteissä päätin antaa Kotakonsultin Johannalle persoonan, jonka voi kohdata aitona ihmisenä myös verkossa. Muutin vanhan IG tunnukseni sellaiseksi, joka inspiroi minua ja tunnuksen myötä sisältökin saa uuden punaisen langan. (vanhassa ei sitä ollutkaan)
Jos sinua kiinnostaa kuka on Kotakonsultti, vastaus löytyy täältä: @pisaroita_tunturipurosta
Tällaista ajatusten virtaa syntyi lomalta palatessa.
Onko lomailu muuttanut joskus sinun ajatuksiasi tai toimintaasi jatkossa?